Aizsākas dūlu nedēļa - ar klātienes un tiešsaistes pasākumiem uzrunā topošos un jaunos vecākus
Katra gada martā Latvijas Dūlu apvienība, pieskaņojoties starptautiskajām dūlu aktivitātēm pasaulē, arī Latvijā organizē dūlu nedēļu, kas šogad ar lekcijām, semināriem un attālināti organizētām sarunām aizsākās jau 21. martā un turpinās līdz 28. martam, sniedzot ikvienam interesantam iespēju vairāk izzināt par dūlu sniegtā atbalsta iespējām gan topošajiem vecākiem, gan sievietēm dzemdībās, gan jaunajām ģimenēm drīz vien pēc bērniņa piedzimšanas.
“Ģimenes un sievietes, kas savā grūtniecības periodā un dzemdībās izvēlējušās dūlas pakalpojumus, atzīst, ka tas bijis neatsverams gan praktisks, gan emocionāls atbalsts – neatkarīgi no tā, vai ģimene savu bērniņu izvēlējusies laist pasaulē stacionārā vai mājās. Taču atkal un atkal sabiedrībā kopumā vēl nav padziļinātas izpratnes, ko tieši dūla dara un kādas atbalsta iespējas sievietei gan grūtniecības periodā, gan dzemdībās ir tās darba daļa. Reizēm publiskā telpā uzjundī debates, kur dūlai piedēvē pārāk ezotērisku veidolu, iespējams, tikai tāpēc, ka viena liela dūlas darba daļa ir sievietes psihoemocionālais stāvoklis un spēja atbalstīt sievieti gan fiziski, gan emocionāli. Tāpēc lielā mērā – lekcijas, tikšanās un semināri ir dūlu nedēļas ietvaros pastiprināts uzmanības pievēršanas pasākumu kopums par dažādām tēmām, lai ģimenes arvien vairāk izprastu dūlu darbu” skaidro Latvijas Dūlu apvienības valdes priekšsēdētāja Sintija Goba-Oļševska.
Viņa uzsver, ka “pašlaik valstī no jauna aktualizēti demogrāfijas jautājumi, uzjundīti daudz aktuāli jautājumi – kas tieši ietekmē ģimenes izvēli par labu bērnam, ar kādām grūtībām pašlaik sastopas jaunās ģimenes. Un lielā mērā tas skar visa veida atbalstu- gan emocionālu, gan praktisku, gan sistēmisku. Šo jautājumu krustpunktos starp ģimeni, sievieti, bieži vien ir arī dūla, kuras liela darba daļa ir gan praktisks, fizisks, informatīvs un arī emocionāls atbalsts topošajiem vecākiem, dzemdību laika atbalstā un pēcdzemdību laika grūtībās. Tāpēc dūlas kā profesionāla speciālista līdzdarbošanās šajos procesos kļūst arvien būtiskāka”.
Dūlu nedēļas pasākumi būs gan kā klātienes tikšanās, kur aicināta ikviena ģimene, kas plāno vai gaida bērniņu, piemēram, Buddas muižā Rīgā, Dobeles slimnīcā, Cēsu bibliotēkā, Ogrē un Valmieras integrētajā bibliotēkā, Tukumā, kā arī vēl vairāk norišu plānotas attālināti – kā LIVE sarunas sociālajos tīklos – Instagramm, kas sniedz iespēju sev ērtā laikā ikvienai sievietei vai viņas partnerim pieslēgties un sekot līdz sarunām ar dažādām dūlām, izvēloties sev tuvāko tēmu. Ar visiem dūlu nedēļas pasākumiem, reģistrāciju, klātienes vai online norišu laikiem, tēmām un iesaistītajām dūlām detalizētāk var iepazīties: www.dulas.lv
Tēmu loks klātienes tikšanās reizēs aptvers gan to, kas ir dūla, kāda ir viņas loma un atbalsta iespējas sadarbībā ar vecmāti stacionārā, kas ir dzemdību laikā sniegtās atbalsta iespējas, izpratnes veicināšana par elpas treniņu grūtniecībā, konsultācijas par zīdīšana jautājumiem un pēcdzemdību laiku, izgaismoti tiks arī mīti par dūlas darbu.
Jau iepriekš ziņots, ka šomēnes darbu uzsāk Latvijas Dūlu apvienības jaunā valde, kas nomainījusi iepriekšējo sastāvu pēc trīs gadu darba perioda. Vietā stājušās piecas citas enerģiskas dūlas – valdes priekšsēdētāja Sintija Goba-Oļševska, kā arī valdes locekles Kristīne Paegle, Lita Dudele-Krastiņa, Dace Kaņepone un Ieva Zvaigzne-Rēdliha. Jaunā komanda ir gatava aktīvi darboties, attīstīt jaunus projektus un stiprināt dūlu darbu Latvijā.
Pašlaik Latvijas Dūlu apvienībā darbojas 98 dūlas, no kurām puse ir sertificētas savā profesionālajā statusā, bet puse atrodas kādā no apmācību stadijām, kas ir trīs gadu ilgs profesionālās izglītības programmas cikls.
Aizvadītā – 2024.gada ietvaros dūlas kopumā atbalstījušas 1108 ģimenes visā Latvijā, kas ir par 37 ģimenēm vairāk kā 2023. gadā. Dūlas piedalījušās 218 dzemdībās, tostarp 202 no tām bijušas stacionāros, bet 16 mājdzemdībās. Visaktīvāk dūlu pakalpojumi ģimenēm vai sievietēm ir sniegti Rīgā, Siguldā, Jūrmalā, taču dūlas gan stacionārā vidē, gan mājdzemdībās sievietes atbalstījušas arī Ķekavā, Jelgavā, Salaspilī, Liepājā, Ventspilī, Valmierā un Ogrē. Jāatzīmē, ka dūlas profesionālais devums un atbalsts bijis nepieciešams arī 24 ģimenēm bērniņa zaudējuma gadījumā.
Savukārt attiecībā uz dūlu vadītām lekcijām, nodarbībām un dažādiem ar veselību saistītiem pasākumiem, pērn piedzīvots būtisks norišu skaita kāpums – kopumā organizēti 1683 pasākumi – gan saistībā ar tēmām par sagatavošanos dzemdībām, grūtnieču vingrošanu, gan dažādām tēmām jaunajām māmiņām, tāpat dūlas atbalstījušas 1103 sievietes jautājumos par zīdīšanu.
Dūlas sniedz emocionālu, informatīvu un praktisku atbalstu ģimenēm un sievietēm grūtniecības laikā, dzemdībās un pēcdzemdību periodā. Biedrības mērķis ir veicināt izpratni par dūlu darbu, veidojot sistēmisku praksi un sadarbību ar dzemdību nodaļām stacionāros visā Latvijā.
PLĀNOTIE PASĀKUMI:
24. marts, 12:00 (Buddas muiža Rīgā) – klātienes tikšanās “Dūlas atbalsts ceļā uz satikšanos ar savu bērniņu” – pasākumā piedalīsies septiņas dūlas (Ieva Čeremisina, Nikola Riekstiņa, Kristīne Paegle, Annija Pūcīte, Ieva Zutere, Evija Džonsone, Līga Giniborga), daloties savā pieredzē un sniegtā atbalsta izklāstā. Dalība par ziedojumiem. Lai piedalītos nodarbībā, pieteikumi jāsūta: [email protected]
24. marts, 13:00 (online) - LIVE Instagram kontā @elpadzemdibas "Ko mazulis ēdīs" saruna ar dūlu Ilzi Veski. Saruna ar dūlām Zīli Dāvidsoni un Ilzi Veski aptvers tēmas gan par zīdīšanas uzsākšanu, gan mazuļa pāreju uz “normālu” ēdienu, debatējot arī par izplatītākajiem mītiem saistībā ar zīdīšanu un piebarošanas sākšanu.
25.marts 11.00 Dūlu nedēļas nodarbība Cēsīs - Cēsu bibliotēkā (klātiene) – dūla Ilze Švalbe stāstīs gan par dūlu sniegtā emocionālā un fiziskā atbalsta iespējām, gan izgaismos to, ar ko dūla nodarbojas, ko tieši dara un arī aprunāsies par profesionālajām robežām, lai saprastu, ko dūla nedara.
25.marts 17.00 (online) Dūlu Daces Kaņepones un Līgas Giniborgas LIVE Instagramm saruna “Apzinātība grūtniecībā – kā dzemdības var kļūt par harmonisku un apzinātu procesu”.
26.marts, 10.00 –(Klātiene, bezmaksas) Dūlu nedēļas nodarbība Ogrē – Kalna prospektā 3, - tikšanās ar dūlām Ievu Baroni un Viktoriju Lapiņu “6 soļi, kā izvairīties no pēcdzemdību depresijas”. Pieteikšanās nodarbībai rakstot vai zvanot – 29192115, [email protected]
26. marts, 11:00 (Valmiera, integrētā bibliotēka) - Relaksācijas tehnikas gaidību laikam un dzemdībām: ķermeņa relaksācija caur elpu, balsi, ķermeni. Nodarbību vadīs Liga Roze- Kļaviņa, Lita Dudele- Krastiņa, Ilze Kuduliņa, Gunita Amoliņa.
26.marts, 11.00 – (Online) LIVE Instagramm kontā @elpadzemdibas, kur dula Zīle Dāvidsone sarunāsies ar māmiņu Rūtu par viņas pieredzi, kā ir, kad grūtniecības laikā topošajai mammai ir profesionāla atbalsta persona. Kā tas ir ietekmējis viņas grūtniecību, dzemdības un tapšanu par mammu.
27. marts, 11:00 (Online) – Instagramm saruna ar starp dūlām Līgu Giniborgu un Litu Dudeli “Vai dūla var izglābt dzemdības” sarunā debatējot par dūlas atbalstu un pašas sievietes mājasdarbiem ceļā uz savu dzemdību pieredzi.
28.marts 10.00 (online) – Instagramm LIVE saruna starp dūlām Līgu Giniborgu un Kristīni Paegli par rebozo masāžām un kā tās var palīdzēt grūtniecības un dzemdību laikā.
28. marts, 18:00 (Tukumā, klātienē, bezmaksas nodarbība Brīvības laukumā 9) – Tikšanās ar dūlu Rūtu Šteimaku sarunā, kas ir dūlas, kāds ir viņas atbalsts dzemdībās un pēcdzemdību periodā.