Latvijas Dūlu apvienībai jauna valde un apkopots dūlu sniegtais atbalsts ģimenēm pērn
Šomēnes darbu uzsāk Latvijas Dūlu apvienības jaunā valde, kas nomainījusi iepriekšējo sastāvu pēc trīs gadu darba perioda. Vietā stājušās piecas citas enerģiskas dūlas – valdes priekšsēdētāja Sintija Goba-Oļševska, kā arī valdes locekles Kristīne Paegle, Lita Dudele-Krastiņa, Dace Kaņepone un Ieva Zvaigzne-Rēdliha. Jaunā komanda ir gatava aktīvi darboties, attīstīt jaunus projektus un stiprināt dūlu darbu Latvijā.
Viena no aktualitātēm ir arī gaidāmā dūlu nedēļa – šogad no 22.-29.martam, kas ierasti nedēļas garumā ar semināriem, lekcijām un izglītojošiem pasākumiem dažādās pilsētās un norises vietās ļauj topošajiem vecākiem un jaunajām ģimenēm iemantot vairāk izpratnes par dūlu darbu un viņu sniegtā atbalsta iespējām katras ģimenes vajadzībās.
“Mūsu kopīgais mērķis ir turpināt veidot atbalstošu, iekļaujošu un profesionālu vidi dūlām, kā arī veicināt sabiedrības izpratni par dūlu sniegtā atbalsta nozīmi. Pagājušās valdes darba periodā dūla ir kļuvusi par oficiāli apstiprinātu profesiju, bet vēl arvien ir nepieciešams sabiedrībā stiprināt izpratni par viņas sniegtā atbalsta veidiem, arī stacionāros veidot vienotu skatījumu uz dūlas klātbūtni dzemdībās vai ķeizargrieziena operācijās. Mēs ticam, ka ar kopīgām idejām un sadarbībām varam sasniegt vēl vairāk un palīdzēt ģimenēm piedzīvot drošu un iejūtīgu dzemdību un pēcdzemdību pieredzi,” pauž valdes priekšsēdētāja Sintija Goba - Oļševska un uzsver, ka “jaunās valdes darba prioritātes arvien ietver sadarbības stiprināšanu ar veselības aprūpes speciālistiem un organizācijām, lai dūlas būtu pieejamas vēl plašākam cilvēku lokam, tāpat izglītojošu iniciatīvu attīstīšanu, lai sniegtu topošajām un jaunajām māmiņām uzticamu un kvalitatīvu informāciju par grūtniecību dzemdībām un pēcdzemdību periodu. Un tikpat svarīgi ir stiprināt dūlu kopienu, veidojot atbalsta un profesionālās pilnveides iespējas sertificētām dūlām”.
Pašlaik Latvijas Dūlu apvienībā darbojas 98 dūlas, no kurām puse ir sertificētas savā profesionālajā statusā, bet puse atrodas kādā no apmācību stadijām, kas ir trīs gadu ilgs profesionālās izglītības programmas cikls.
Aizvadītais gads Latvijas Dūlu apvienībā iesaistīto dūlu saimei ir bijis jaudīgāks kā iepriekš - kopumā viņas 2024.gadā atbalstījušas 1108 ģimenes visā Latvijā, kas ir par 37 ģimenēm vairāk kā 2023. gadā. Kā zināms, dūlas psihoemocionāli un praktiski sievietēm sniedz atbalstu gan grūtniecības un pēcdzemdību laikā, gan arī dzemdībās. Pērn dūlas piedalījušās 218 dzemdībās, tostarp 202 no tām bijušas stacionāros, bet 16 mājdzemdībās. Visaktīvāk dūlu pakalpojumi ģimenēm vai sievietēm ir sniegti Rīgā, Siguldā, Jūrmalā, taču dūlas gan stacionārā vidē, gan mājdzemdībās sievietes atbalstījušas arī Ķekavā, Jelgavā, Salaspilī, Liepājā, Ventspilī, Valmierā un Ogrē. Jāatzīmē, ka dūlas profesionālais devums un atbalsts bijis nepieciešams arī 24 ģimenēm bērniņa zaudējuma gadījumā.
Savukārt attiecībā uz dūlu vadītām lekcijām, nodarbībām un dažādiem ar veselību saistītiem pasākumiem, pērn piedzīvots būtisks norišu skaita kāpums – kopumā organizēti 1683 pasākumi – gan saistībā ar tēmām par sagatavošanos dzemdībām, grūtnieču vingrošanu, gan dažādām tēmām jaunajām māmiņām, tāpat dūlas atbalstījušas 1103 sievietes jautājumos par zīdīšanu.
Jāatzīmē, ka 2024.gadā Latvijas Dūlu apvienība aizsāka arī pavisam nebijušu un jaunu iniciatīvu Latvijā, īstenojot dežūrdūlu pojektu Siguldas slimnīcā, kurā iesaistījās 22 dūlas, kopumā sniedzot atbalstu 120 ģimenēm.
Kā zināms, dūlas sniedz emocionālu, informatīvu un praktisku atbalstu ģimenēm un sievietēm grūtniecības laikā, dzemdībās un pēcdzemdību periodā. Biedrības mērķis ir veicināt izpratni par dūlu darbu, veidojot sistēmisku praksi un sadarbību ar dzemdību nodaļām stacionāros visā Latvijā.