Otrdien, 5. decembrī, valdība atbalstīja grozījumus "Noteikumos par Profesiju klasifikatoru, profesijai atbilstošiem pamatuzdevumiem un kvalifikācijas pamatprasībām", papildinot Profesiju klasifikatoru ar vairākām Latvijas darba tirgū nepieciešamām profesijām, tai skaitā dūlas profesiju!
Latvijas dūlas piedalās "European Doula Network" konferencē Madridē
11. okt. 2023,
Nav komentāru
No kreisās: dūlas apmācībā - Kristīne Paegle, Evija Džonsone, Ieva Čeremisina, Monta Mūrniece
No šī gada 29. septembra līdz 1. oktobrim mūsu dūlas pārtstāvēja Latviju Eiropas dūlu (European Doula Network) ikgadējā tikšanās pasākumā un konferencē Madridē.
Pasākuma dienas kārtība ietvēra savstarpējo dalīšanos, jaunu prakšu un zināšanu apgūšanu, kā arī jaunas informācijas apmaiņu par kopīgo un atšķirīgo dažādu valstu praksēs. Šādas tikšanās tiek rīkotas reizi gadā un katru reizi cita dalībvalsts uzņemas organizatora pienākumus. Šogad pasākumā piedalījās ap 90 dūlu no 17 valstīm pārstāvot 25 nacionalitātes. Atgriezušās atpakaļ Latvijā ar jauniem iespaidiem, vērtīgām atziņām un jaunām draudzībām, dalībnieces vēlējās padalīties ar piedzīvoto kopības sajūtu, daloties ar dažām frāzēm, kas izskanēja pasākuma laikā:
"Ir tik skaisti dalīties šajā telpā ar tik daudzām sievietēm, kurām nav jāpaskaidro, kas ir dūla, un ar tik daudzām dūlām no tik daudzām Eiropas valstīm."
"Lai ko Tu izvēlētos. Kur vien vēlies. Es būšu ar tevi."
"Vecmātes un dūlas, kas strādā kopā, ir iedvesmas avots citiem.”
"Mēs visas esam viens - Eiropas dūlas, globālas dūlas, kas savieno, atbalsta, informē."
"Dažreiz pietiek ar būšanu līdzās mātei, lai dzemdības noritētu veiksmīgi, un nekas cits."
"Kad sievietes ir apdraudētas, apdraudēti ir bērni, un līdz ar to visa sabiedrība ir apdraudēta. Viens no mūsu darba pamata uzdevumiem ir mazināt šādas bīstamas situācijas. "
“Dalīšanās ar skaistajiem un labajiem dzemdību stāstiem palīdz sievietēm noticēt sev, bet sliktie iedvesmo izglītoties un gatavoties dzemdībām apzināti.”
“Ķermeņa atbrīvošanās un seksualitāte ir sievietes iekšējais resurss gan grūtniecībā, gan dzemdībās, gan ikdienā.”
Dūlas visā pasaulē ir tik dažādas, katra ar savu personību, izcelsmi, raksturu un spējām, tomēr ar vienu un to pašu enerģiju un mērķi. Lieliska apjausma, ka visas kopā mēs nedaudz mainām pasauli uz labāku un iejūtīgāku vietu, kur veidot ģimeni un radīt bērnus.
Nākamā 2024. gada tikšanās notiks Francijā un 2025. gadā mūsu kaimiņvalsts Lietuva uzņemsies organizēt šo ikgadējo satikšanos. Vēlamies iedrošināt ikkatru mūsu dūlu rast iespēju piedalīties šajos pasākumos, lai paplašinātu savu pieredzi, kā arī gūtu atbalstu un kopības sajūtu par darbu un aicinājumu BŪT DŪLĀM!
LDA organizē Ģimenes telti sarunu festivālā "Lampa"
28. jūn. 2023
Šogad no 9.-10. jūnijam norisinājās ikgadējais sarunu festivāls "Lampa", kurā Latvijas Dūlu apvienība kopā ar biedrību "My first year too" organizēja Ģimenes telti, aktualizējot sabiedrībā nozīmīgus jautājumus, kas saistīti ar ģimenei svarīgām tēmām. Šī gada tēmas:
- Pārgudrā dzemdētāja jeb sievietes vajadzības dzemdībās
- Sargāsim ģimenes. Visas.
- Palīdzība jaunajai ģimenei - vai ir pieejama?
- Šķiršanās - vai "tiltu dedzināšana"?
- Vardabība dzemdībās: vai pie visa var vainot mediķu izdegšanu?
- Digitālā bērnība
- Kāpēc tu tik īdzīgi visu gribi sev? Sadalīsim līdzīgi to kas pieder tev!” - sadalīsim BKA!
- Demogrāfiskā krīze un sievietes atbildība.
- Podkāsta "MUŠA" sērija "dzīvajā" - x stāsti par ģimenes tēmu
Ģimenes telts ietvaros organizējām arī mammu masāžas stūrīti, Elīnas Brasliņas darbu izstādi no "My first year too" stāstiem, darbnīcu "Uzzīmē savas dzemdības" un citas aktivitātes.
Dodies uz pasākuma Facebook lapu, lai noskatītos diskusiju ierakstus! https://www.facebook.com/gimenestelts
Dūlu nedēļa 2023
11. apr. 2023
Aicinām apmeklēt Dūlu nedēļas pasākumus!
2023. gada Dūlu nedēļa norisināsies no 22. - 28. martam. Šajā nedēļā topošie vecāki aicināti apmeklēt dažādus pasākumus, lekcijas un seminārus, kurus vadīs dūlas un vecmātes dažādās Latvijas vietās, kā arī attālināti.
PLĀNOTIE PASĀKUMI:
22. marts, 18:00 (online) - LIVE Instagram kontā @dulas.lv - "Kas ir dūla?". Sarunu vada un uz jautājumiem atbild dūla un vecmāte Inga Babure
23. marts, 12:00 (online) - LIVE Instagram kontā @spekavieta "Pēcdzemdību izaicinājumi". Vada dūla Kristīne Reikmane , "Spēkavieta".
24. marts, 10:00 (Ķekava) - Klātienes lekcija "Kā efektīvi gatavoties dzemdībām- 7 soļi!". Vada dūla Kristīne Reikmane, "Spēkavieta". Dalība - 25 EUR (parasti 55 EUR). Pieteikšanās, rakstot sms - 28355976, Kristīne.
24. marts, 12:00 (online) - LIVE saruna @dulas.lv Facebook un Instagram kontos - "Pēcdzemdību realitāte jeb kad viss tikai sākas". Piedalās vecmāte un dūla Līna Gotauta, Liepājas reģionālās slimnīcas vecmāte Iveta Beihmane, PEP mamma Elīna Kļaviņa.
24. marts, 19:00 (online) - Zoom lekcija "Mammas loma un pārējo atbalsts grūtniecībā un dzemdībās". Vada dūla Evija Ridūze-Skujiņa, "Gaidību Telpa". Pieteikties šeit.
25. marts, 10:00 (online) - Zoom lekcija "Kas veido pozitīvu dzemdību pieredzi?" Dūla Zīle Dāvidsone, "Elpa dzemdībās". Spied uz pasākuma nosaukumu, lai pievienotos lekcijai.
26. marts, 11:00-13:00 (Sigulda) - Rebozo lakatu meistarklase "Rebozo pielietojums gaidībās, dzemdībās un pēcdzemdību laikā". Norises vieta - Siguldā, J.Poruka ielā 11. Pieteikšanās, zvanot 29469151 (Līga).
27. marts, 12:00 (online) - LIVE "Kas ir pēcdzemdību depresija, kā to nepiedzīvot un kā atpazīt". Saruna LDA apvienības Instagram kontā @dulas.lv. Vada dūla un vecmāte Inga Babure.
27. marts, 17:00 (Liepāja) - Klātienes tikšanās "Sievietes emocijas grūtniecības un pēcdzemdību laikā". Norises vieta - Siena iela 10, Liepāja. Vada dūlas Inga Vaivode un Ilze Veske. Bezmaksas pasākums. Pieteikšanās, rakstot vai zvanot - 27 737 888.
28. marts, 13:00 (Rīga) - Klātienes saruna ar dūlām "Par dzemdībām bez vardarbības". Norises vieta - "Spēkavietas studija", Āgenskalns, Mārupes iela 9. Vada Linda Lielvārde, Kristīne Reikmane. Pieteikšanās - 28355976 (Samaksa - ziedojums).
28. marts, 17:00 (Valmieras apkaimē) - Klātienas tikšanās Valmieras puses māmiņām "Kā sagatavoties dzemdībām un pēcdzemdību laikam". Piedalīsies sertificētas dūlas, sertificētas zīdīšanas kosultantes Lita Dudele-Krastiņa un Ilze Kuduliņa, un dūla apmācībā, zīdīšanas konsultante Gunita Amoliņa. Pieteikšanās - [email protected] vai 26677190. Dalība - brīvprātīgs ziedojums.
Dūlu darba statistika 2019.gadā
28. mar. 2020,
Nav komentāru
Arvien vairāk dūlu palīdz bērniņa zaudējuma gadījumā un priekšlaicīgās dzemdībās. Klusi norit Pasaules dūlu nedēļa 2020.
Pasaules Dūlu nedēļas ietvaros Latvijas Dūlu apvienība, apkopojot informāciju par dūlu atbalstu ģimenēm pērn, dalās ar faktiem. Tie atklāj, ka 2019.gadā būtiski pieaudzis dūlas atbalsts bērniņa zaudējumu gadījumā, priekšlaicīgās dzemdībās un radībās pēc ķeizargrieziena.
Atšķirībā no citām dūlu nedēļām, kad pasākumu ietvaros parasti norit dažādas publiskas nodarbības un aktivitātes, šogad tā atzīmēta pieklusināti un rāmi, kā bērniņu gaidot – vairāk sevī vērsti. Dažas dūlu klātienes tikšanās pārceltas uz virtuālo vidi.
Kas ir dūla? Senatnē sievietei dzemdībās līdzās atradās dzimtas sievietes ar pieredzi un viedumu, kas palīdzēja gan sagatavoties dzemdībām, gan rūpēties par sevi un bērniņu pēc viņa piedzimšanas. Šodien mūsu dzīves ritms ir cits un šīs zināšanas netiek nodotas tik ciešā ģimenes, saimes lokā. Mūsdienās šī sieviete, kas nodod zināšanas un palīdz veidot saikni ar sevi un bērnu, var būt dūla – speciāli mācījusies, lai varētu sniegt emocionālo, fizisko un informatīvo atbalstu grūtniecībā, dzemdībās un pēcdzemdību periodā.
“Kopumā pagājušajā gadā dūlas sniegušas atbalstu 1171 ģimenei,” atzīmē Latvijas Dūlu apvienības valdes priekšsēdētāja Inga Babure. Kopumā dzimstības rādītāji visā Latvijā pērn ir ar būtisku kritumu, protams, arī dūlu atbalstā tāpēc vērojams skaitlisks samazinājums. No 1171 ģimenēm daļai atbalsts sniegts tikai kādā no dūlas aprūpes posmiem, piemēram, grūtniecības periodā, bet ir sievietes, kuras atbalstītas visos posmos – grūtniecībā, dzemdībās un pēcdzemdību periodā.
Dūlas 2019. gadā atbalstījušas 256 ģimenes pēcdzemdību periodā, 601 sievieti gaidību laikā, sniegtas 793 zīdīšanas konsultācijas. Dūlas piedalījušās 170 dzemdībās. No tām – 18 ķeizargrieziena operācijās. Tāpat veikti 135 pēcdzemdību rituāli – pirtīžas, bet 183 dažādos posmos baudījušas īpašu masāžu - ar rebozo lakatiem.
Lielākais pieaugums vērojams dūlu atbalstā mammām bērniņa zaudējuma gadījumā (no 4 un 11 gadījumiem attiecīgi 2015. un 2016. gadā līdz 124 atbalsta sniegšanām 2019. gadā).
“Sievietes kļūst apzinātākas (tieši apzinātākas, nevis apzinīgākas) un izvēlas savus pārdzīvojumus uzticēt dūlām. Tas nozīmē, ka viņas labāk atpazīst savas emocijas un savos emocionālajos stāvokļos nepaliek vienas. Protams, ir dzīvesdraugi, bet arī viņi izjūt zaudējuma sajūtas un viņi nevar sniegt tāda veida emocionālo atbalstu, kādu dod dūla, kas palīdz emocijas izreaģēt, kā arī no dažādiem aspektiem palūkoties uz situāciju, vēlāk jau rast resursus, lai dzīvotu tālāk,” skaidro I.Babure.
Tāpat zināms pieaugums vērojams atbalstā dzemdībās, kad bērniņš dzimst priekšlaikus (pēdējos gados kopumā tas sniegts 1-2 gadījumos, 2019. gadā – 8 dzemdībās). Tā sievietēm var būt psiholoģiski izaicinoša pieredze, kur jo īpaši vajadzīgs dūlas atbalsts – gan pašās dzemdībās, gan pēc tam.
Pieaug dūlu atbalstīto dzemdību skaits, kas notiek pēc ķeizargrieziena (jeb VBAC – vaginal birth after cesarean) – no 5 radībām 2015. gadā līdz 13 – 2019. gadā. “Šobrīd notiek paradigmu maiņa un medicīnā arvien vairāk tiek atbalstīta pieeja, ka sieviete, kura piedzīvojusi ķeizargriezienu, gaidot nākamo bērniņu pie konkrētiem nosacījumiem tiek iedrošināta dzemdēt pati. Protams, ja iepriekš bijis ķeizargrieziens vai varbūt smagu dzemdību pieredze, kas beigusies ar operāciju, jo īpaši vajadzīgs atbalsts un gatavošanās pēcķeizara dzemdībām. Novēroju, ka šobrīd sievietes vairāk notic savai varēšanai, veido dziļāku saikni ar bērnu un savu ķermeni, tāpēc, atbilstoši arī gatavojoties un labvēlīgi sakrītot medicīniskiem aspektiem, ir sievietes, kas pēc ķeizargrieziena dzemdē pašas, vai vismaz uzsāk dzemdības dabiski, lai kā risinājumu tomēr vēlāk piedzīvotu atkārtotu ķeizargriezienu,” stāsta Inga Babure.
Dūlas daudz iegulda vecāku sagatavošanā dzemdībām, vecāku lomai, zīdīšanai – 2019. gadā sniegtas 981 lekcijas vecākiem gaidību laikā un noritējušas 852 pēcdzemdību nodarbības.
Visvairāk sievietes dzemdībās atbalstītas Rīgas Dzemdību namā (59 dzemdības), kur arī norit lielākā daļa dzemdību Latvijā.
Vislielākais dūlu atbalsta dzemdībās pieaugums ir Kurzemē.
Taču kopumā dūlas atbalsts ir pieejams visos reģionos.
Pašreizējos apstākļos, saistībā ar Covid-19 ierobežojumiem, dūlu nedēļas klātienes pasākumi ir atcelti, bet daži video skatāmi interneta vidē (šobrīd ierakstos). Par tiem var uzzināt Latvijas Dūlu apvienības Facebook lapā.
Šobrīd nav iespējama dūlu dalība dzemdībās stacionāros, arī tēvu dalība pamatā drošības apsvērumu dēļ slimnīcās nav iespējama (izņemot dažas vietas, šī informācija jāmeklē individuāli, jo situācija mainās). Tomēr dūlu atbalsts joprojām ir pieejams, lielākoties attālināti, taču atsevišķās situācijās arī klātienē, atrunājot drošības aspektus.“Gatavojoties dzemdībām un pēcdzemdību periodam ar dūlu, topošie un jaunie vecāki – mammas un tēti izjūt lielāku drošības sajūtu, ir informētāki, spēj atrast iekšējos resursus šiem dzīves notikumiem,” stāsta Latvijas Dūlu apvienības vadītāja.
Papildus informācija:
Linda Rozenbaha, [email protected] , t. 29428893
Mazi darbi ar lielu mīlestību
27. feb. 2019,
Nav komentāru
Raksts par mūsu jauno kolēģi Liepājas pusē - dūlu apmācībā Ingu Eltermani - laikraksta "Kurzemes Vārds" pielikumā "Piektdiena klāt!"
Dūla Dace: “Sagatavot tam, ka ir dzīve pēc dzemdībām”. 19. martā sākas Dūlu nedēļa
16. mar. 2018,
Nav komentāru
Žurnāla 36,6C marta numurā lasiet trīs dūlu - Daces Miezītes, Līgas Giniborgas un Ilzes Veskes - pārdomas par dūlas darbu. Viņas intervējusi vēl viena dūla - Linda Rozenbaha. Pilnu rakstu lasiet žurnālā, bet interviju ar Daci Miezīti var lasīt arī portālā veselam.lv.
Dūlas Latvijā, kā viņas palīdz
6. feb. 2017,
Nav komentāru
Raksts publicēts žurnālā "Šūpulītis", 2011.g. Nr.62Dūlas atbalsts pagājušajā gadā sniegts 303 grūtniecēm un 895 sievietēm pēcdzemdību periodā
31. mar. 2016,
Nav komentāru
Dūlas atbalsts pagājušajā gadā sniegts 303 grūtniecēm un 895 sievietēm pēcdzemdību periodā.
Pagājušajā gadā dūlas individuālais atbalsts sniegts 303 grūtniecēm, atbalstītas 175 sievietes dzemdību laikā, 895 sievietēm pēcdzemdību periodā, kā arī 6 sievietēm vai pārim sniegts atbalsts bērniņu plānojot.
Dūlas loma dzemdībās
28. dec. 2013,
Nav komentāru
Izrādās dzemdībās var piedalīties ne tikai vecmāte vai ārsts. Arī Latvijā arvien populārāka kļūst dūlu kustība. Kas viņa ir? Kāpēc dzemdējošai sievietei ir vajadzīga dūla?
Konsultē dūla Linda Vītuma
Rakstos dūlas ir minētas jau Senajā Grieķijā. Laikam ejot, dūlu vārds ir bijis gan ļoti zināms, gan pilnībā aizmirsts. Mūsdienās dūlas ir populāras ASV, zināmas Eiropā un parādījušās arī Latvijā.
Vēl nesen nebijām dzirdējuši vārdu - "dūla". Pirms kāda laikā mulsām, kā īsti to izrunāt - dūla, doula, vai kā citādi. Neziņas laiks ir pagājis, un varam apgalvot - dūlu kustība Latvijā ir sākusies. Tāpēc nebrīnīsimies, ja ar vien biežāk sastapsim sievietes, kuras uz dzemdībām dodas ar dūlu.
Dzemdētāja, vecmāte, ārsts... Katrs no viņiem atšķirīgos veidos ir saistīts ar jaunas dzīvības sagaidīšanu. Un visā šajā jūklī parādās dūla. Kas viņa ir? Kāpēc dūlu vajag sievietei?
Klausies raidījumu par dūlām, PEP mammām un zīdīšanas konsultantiem
8. jan. 2013,
Nav komentāru
Latvijas radio 1 raidījumā "Ģimenes Studija" arhīvā var klausīties 2013. gada 8. janvāra raidījumu, kurā piedalījās dūla Linda Rozenbaha, PEP mamma Solvita un zīdīšanas konsultante Sandra Lase.
Kāpēc Linda salīdzina dūlu ar pirtnieku, klausies raidījumā šeit http://www.latvijasradio.lv/program/1/2013/01/20130108.htm (klikšķinot uz laika 15:06).Dūlas - raksts portālā calis.lv
7. nov. 2010,
7 komentāri
Lauras Šūlmeisteres foto , http://www.laurasulmeistere.blogspot.com
Jau 2007. gadā Cālis.lv foruma diskusijā ‹‹Kas var nākt līdzi uz dzemdībām?›› dalībnieces pieminēja tādu jēdzienu kā ‹‹dūla››, rakstot: ‹‹Vispār interesanti, kā tas Latvijā attīstīsies. Droši vien, ka vispirms tur, augšā (medicīnas likumdošanas un izglītības līmenī), jāmainās izpratnei par vecmātes pienākumiem un lomu, tad mainīsies hierarhija un tikai tad oficiāli varētu būt runa par dūlām, jo domāju, ka daudzi ārsti pēc būtības varētu neredzēt atšķirību starp dūlu un vecmāti.››
Par to, kas pa šo laiku mainījies un kā dūlu kustība attīstījusies, stāsta Linda Rozenbaha – Latvijas Dūlu apvienības valdes priekšsēdētāja.