10 soļi māmiņai draudzīgas aprūpes nodrošināšanā
Līdzās vecmātei, kura piedzīvo bērniņa nākšanu pasaulē, var būt arī dūla, kura atbalsta māmiņas piedzimšanu. Šis ir pirmais solis māmiņai draudzīgas aprūpes nodrošināšanā. Ceļojums ir sācies. Pati sev esmu devusi 40 gadus, lai piedzīvotu to, ka Latvijā māmiņai draudzīga aprūpe ir kļuvusi par normu. Pozitīvu normu.
Lūk, plāns maniem un manu domubiedru tuvākajiem 40 gadiem, kur katrs solis ir pamatots ar pētījumiem.
10 SOĻI MĀMIŅAI DRAUDZĪGAS APRŪPES
NODROŠINĀŠANĀ*
Biežākie jautājumi saistībā ar dzemdībām
- Lietas, kas nepieciešamas jaundzimušajam
-
Jautājums: Esmu pirmā mazuļa gaidībās un diezgan noraizējusies, vai sapirkšu visu, ko vajag un pareizāko! Kādas drēbītes vajag un cik daudz, kādu sedziņu u.c lietas, kas nepieciešamas mazulītim! Veikali ir pārbāzti ar visvisādām lietām, bet, kā zināt, ka nopirkšu pareizākās!
Atbild dūla Linda Vītuma:
Var sākt ar tām lietām, kas ir nepieciešamas uzreiz pēc mazuļa piedzimšanas. Lūk, saraksts ar lietām, kas jāņem līdzi uz stacionāru, taču katram stacionāram parasti ir savs lietu saraksts.
DOKUMENTI MAMMAI:
Personas pase
Mātes pase
Ģimenes ārsta reģistrācijas kartīte
Apdrošināšanas polise (ja ir)
Vīra fluorogramma pēdējā gada laikā (vai ieraksts mātes pasē, ka tāda ir)
APĢĒRBS MAMMAI:
T-krekls dzemdībām
1-2 naktskrekli - labāk tādi, kas pietiekami atpogājas augšējā daļā, lai var ērti barot.
Halāts (pati nekad neesmu ņēmusi)
Kokvilnas apakšbiksītes (kādas 3-4, katrai dienai) - izmērs nedaudz lielāks, kā bija pirms grūtniecības
2 krūšturi barošanai
Čības
Īsās zeķītes (1-2 pāri)
DRĒBĪTES MAZULIM
3 komplektiņi (vai nu vai):
Krekliņš + jaciņa + rāpulītis
Krekliņš + lācītis
Bodijs + jaciņa + rāpulītis
Bodijs + lācītis
Cimdiņi - tā, lai katrā maiņas komplektā varētu apvilkt rociņas (vai nu krekliņi ar ciet rociņām vai atsevišķi cimdiņi).
Siltas mīkstas zeķītes vai adīti zābaciņi (kopā 2 pāri)
2-3 kokvilnas cepurītes (pavisam plānas vai trikotāžas)
3-4 autiņi (dažus plānos, dažus biezos), ko paklāt uz galda pārtinot vai ārsta apskatē - te, protams, var izmantot arī vienreizējos autiņus.
Dažas mīkstas lupatīņas (piem., flaneļa) vai mazus, plānus un ļoti mīkstus dvielīšu, ar ko noslaucīt mutīti, kad mazais paēd vai atgrūž ēdienu.
HIGIĒNAS PRECES MAMMAI:
Ziepes (jābūt trauciņā)
Švammīte dušai
Šampūns
Zobu pasta un birste
Ķemme
Šķērītes
Liels dvielis (dušai) un mazāks dvielītis (rokām)
Higiēnas paketes 2 paciņas:
1 iepakojums ar lielu uzsūkšanas spēju
1 iepakojumu var ar mazāku uzsūkšanas spēju
Dažus pieaugušo pamperus (vienu tev uzliks uzreiz pēc dzemdībām, jo būs pastipra asiņošana
Krūšturu ieliknīši un ziede krūtsgaliem (piem., Purelan vai Bephantene ziede).
Dzemdību Namā ir jābūt arī savam tualetes papīram un savai krūzītei.
Var paņemt kaut ko lasāmu.
Uz dzemdībām paņem ūdeni dzeršanai (tikai negāzētu).
HIGIĒNAS PRECES MAZULIM:
Bērnu ziepes ar trauciņu.
2 mīksti dvielīši (2, jo vienu var apčurāt)
Pamperi (izmērs - jaundzimušajiem - 2-5 kg).
Dienā jārēķinās ar 7-8 pamperiem. Sākumā nopērc vienu iepakojumu, gan jau pēc tam kāds atnesīs vēl, ja būs vajadzīgs.
Mitrās salvetes - reizēm dupša mazgāšanu var aizstāt ar tām.
Vari paņemt bērnu eļļu (es nelietoju) un vati (arī nevajadzēja) - mazo apkopa māsiņa.
Nopērc piena atslaucamo - ja nu sākumā pieniņa ir ĻOTI daudz (kas bija mans gadījums)
MĀJĀS BRAUKŠANAI:
Smuks komplektiņš
Sedziņa vai piem., mīksta "soma" (dažiem ratiem tāda ir)
Tev pašai, kas velkams mugurā
Noteikti ir vajadzīgas tādas lietas kā gultiņa, rati, autosēdeklītis, gadalaikam piemērots ārā iešanas apģērbs. Ir lietas, kas ir ieteicamas - pārtinamais galds, vanniņa. Un par lietu daudzumu nesatraucaties. Patiesībā mazajam nemaz tik daudz lietu nevajag - ne apģērba dažādības, ne skaita ziņā. Jo īpaši tāpēc, ka mazie aug tik ātri. Kad mazais piedzims, jūs pati ļoti labi jutīsiet, kurā brīdī kādas lietas ir nepieciešamas.
Atbilde publicēta portālā www.mammam.lv
- Cik bieži sievietēm dzemdībās ir plīsumi?
-
Jautājums: Cik apmēram procentuāli Latvijā sievietēm dzemdību laikā ir plīsumi? Un vai tas ir jūtams dzemdību laikā? Man pēc mēnesīša jādzemdē, tāpēc tas ir jautājums, kas mani interesē un biedē...
Atbild dūla Linda Vītuma:
Saskaņā ar oficiālo statistiku, 2009.gadā starpenes plīsumi ir fiksēti 12% sieviešu.* Ja vien sieviete ieklausās sava ķermeņa signālos un ļaujas tiem, viņa gluži labi spēs sajust, kurā brīdī "piebremzēt" un dot laiku starpenei vēl iestiepties pirms mazulis izkļūst no mātes miesām. Tikpat labi sieviete var piedzīvot tādu emociju un fizisko sajūtu jūkli, ka doma par starpenes plīsumiem pat nepavīd viņas prātā, un tikai pēc bērna piedzimšanas viņas atmiņā varētu uzaust reiz bijušās pārdomas par šo tēmu. Plīsumi, ja vien tie ir radušies dabiski noritošu dzemdību rezultātā, nav ne labi, ne slikti - tā vienkārši ir daļa no bērna piedzimšanas procesa.
* http://vec.gov.lv/uploads/files/4d00e99c7aa01.pdf
Atbilde publicēta portālā www.mammam.lv
- Vai atkal plīsīs?
-
Jautājums: Pirmajās dzemdībās man veica iegriezumu, ka salīdzinoši slikti dzja. Sakiet kāda ir iespējamība, ka otrajās dzemdībās plīsīs pa griezuma vietu vai būs nepieciešams atkal veikt iegriezumu?
Atbild dūla Linda Rozenbaha:
Mani interesē tāda ļoti skaitliska (procentuāla informācija pēc individuālās pieredzes dzemdību zālē), jo apcerējumus varbūt- jā, varbūt- nē esmu gana salasījusies. Protams, es saprotu, ka tas ir ļoti individuāli, bet vienalga šoreiz gribu procentuālo atbildi, neņemot vērā individuālismu - cik bieži tā notiek?
Tas jājautā speciālistiem ar ilgstošu pieredzi - tad tie procenti situāciju labāk iezīmēs. No dzirdētā - iespējamība, ka būs plīsums pa veco rētas vietu, ir liela. Tiesa, plīst var mazāk un vairāk. Un ir, kam nākamajā reizē neplīst. Plus ir mediķi, kuri izmanto taktiku - griežam pa veco rētas vietu.
Jautājums - ko Tu ar šo informāciju iesāksi? Varbūt Tev pietiks sirdsapziņas nomierināšanai - aha, tā notiek, rēķinos. Varbūt domāsi, ko vari pati darīt, lai šo iespējamību mazināt, lai epiziotomija vai plīsumi nebūtu vai būtu iespējami mazāki - starpenes vingrojumi grūtniecības laikā, eļļa starpenei un masāža no kādas 33. nedēļas, ūdens izmantošana dzemdībās vai pat ūdensdzemdības, speciālista izvēle, kurš arī vēlas saudzīgi izturēties pret starpeni - taktikas izvēle plus pozas izvēle, kas neveicina atkārtotu plīsumu (klasiskā uz muguras tā nebūs), elpošanas apgūšana, iekšējā sagatavošanās, tā varētu turpināt.
Te vēl citāts, kas balstās daudzu pētījumu apkopojumā, publicēts Williams Obstetrics - autoritatīvā grāmatā (tulkojums ņemts no http://www.kastanis.org/uploads/0000/0117/Nr.02_Normalas_dzemdibas_un_piedzimsana-FAKTI.pdf
• Ir pilnīgi skaidrs, ka epiziotomija palielina 3. un 4.pakāpes plīsumu (plīsumi līdz anālajam sfinkterim un / vai ānusam) risku.
• Lai arī iepriekš epiziotomijai tika piedēvēts liels skaits priekšrocību salīdzinājumā ar plīsumiem, šobrīd pētījumos ir apliecinājies, ka vienīgā būtiskā epiziotomijas priekšrocība ir tā, ka iegriezumu ir vieglāk sašūt. Citas priekšrocības nav apliecinājušas sevi kā patiesas.
Atbilde publicēta portālā www.calis.lv
- Dzemdēt pašai vai taisīt ķeizargriezienu?
-
Jautājums: Esmu grūtniecības 34.nedēļā. Man ir problēmas ar dziļajām vēnām, tas sākās pēkšņi 29.nedēļā, izveidojās trombi. Tagad katru dienu puncī špricēju Fraxiparinu un dzeru Trombo Ass. Jautājums tāds - kā šajā gadījuma būtu labāk - dzemdēt pašai vai tomēr ķeizars? Esmu konsultējusies ar diviem ārstiem ginekologiem, viens saka, ka drošāk taisīt ķeizaru, otrs saka, ka obligāti jādzemdē pašai.
Atbild dūla apmācībā Līga Ivāne:
Dzemdībās, kad atdalās placenta, tās piestiprināšanās vietā pie dzemdes paliek, sacīsim - tāds kā liels nobrāzums. Sīki asinsvadiņi ir vaļā un pa sīkai pilītei tek. Ja dzemde paliktu tik liela kā tad, kad bērniņš bija iekšā, nobrāzums būtu apmēram deserta šķīvja lielumā. Taču daba iekārtojusi tā, ka tikko bērniņš ir ārā, dzemde jau savelkas mazāka. Tad kad iznāk laukā placenta, dzemde savelkas pavisam maza - nu apmēram kā pomelo. Savilktās muskuļšķiedras nospiež sīkos asinsvadiņus, novēršot pārliecīgu asins zudumu. Tiktāl asiņošanas apturēšanas mehānisms nav saistīts ar recēšanu.
Asiņošana pati par sevi ir neatņemama dzemdību sastāvdaļa - normāli ir asins zudums līdz 1% no ķermeņa svara. Ja sverat 50kg, līdz 0,5 l asins zudums ir norma.
Preparāti, kas šķidrina asinis trombozes gadījumā, paaugstina iespēju, ka asinis negribēs īsti recēt pēc dzemdībām. Placentas atdalīšanās brūces dzīšana, lietojot šādus medikamentus, varētu prasīt nedaudz ilgāku laiku nekā parasti, un ir sagaidāms, ka pēcdzemdību asiņošana varētu būt ilgāka.
Ķeizargrieziena gadījumā papildus placentas brūcei pievienojas vēl griezums vēderā un dzemdē. Asiņošanas iespēja tādējādi palielinās.
Arī dzīšanas procesa laikā iespēja, ka kāds trombs varētu nonākt asinsritē, ir lielāka ķeizargrieziena gadījumā.
Līdz ar to - dabiskas dzemdības ir drošāks veids, kā laist bērniņu pasaulē. Mazāks asiņošanas risks dzemdību laikā un mazāks trombozes risks pēc dzemdībām.
Atbilde publicēta portālā www.calis.lv 2011.gada februārī
- Pāri 41.nedēļai, bet mazulis nedzimst
-
Jautājums: Man ir jautājums, šobrīd rit 41.nedēļa, daktere atļauj staigāt lidz nākamajai pirmdienai, jo mazais jau nedēļu atpakaļ pēc sonogrāfijas bija 4 kg, negribas jau nekādas ierosināšanas utt., varbūt ir vēl kādi dabīgi veidi bez mājas beršanas un pastaigām, kā mazo iedrošināt pašam ierasties, un vēl kādas Jūsuprāt būtu dzemdību pozas, kas atvieglotu liela bērniņa piedzimšanu.
Atbild dūla apmācībā Līga Ivāne:
Jebkurā dzemdniecības grāmatā var lasīt, ka grūtniecība normāli ilgst 38 (dažos avotos 37) līdz 42 nedēļas. Tā ir norma. Tikai pēc pilnām 42 nedēļām var runāt par pārstaigātu grūtniecību. Tomēr, jā, pēc 40. nedēļas ir jābūt ciešākā sadarbībā ar savu ārstu vai vecmāti un jāseko līdzi bērniņa pašsajūtai.
Tiesa, jūsu daktere var rekomendēt dzemdību ierosināšanu, nevis ļaut vai neļaut jums staigāt līdz kādam noteiktam datumam. Tas ir Jūsu bērns, Jūsu ķermenis, Jūsu lēmums un Jūsu atbildība jebkurā gadījumā. Jūs neesat viņas pakļautībā.
Tāda īsta pārnēsāšana, kad kāda iemesla dēļ tiešām dzemdības nesākas, kaut bērniņš tam jau būtu gatavs, ir ļoti reta parādība. Šādā gadījumā placentas kā orgāna funkcijas ir būtiski samazinājušās, viņas spēja pārnest barības vielas un skābekli ir tiktāl sarukusi, ka mazulis cieš no tā.
Tomēr pat šādā gadījumā nav tā, ka klikš - placenta tagad pēkšņi ir veca un mazulis cieš skābekļa badā. tas ir pakāpenisks process. Sākumā viņš vienkārši jūtas tā, kā mēs justos pieelpotā istabā - paātrinās sirdsdarbība, tāds kā slābanums un diskomforts. Ja jums ir bažas par to, vai mazulis joprojām puncī jūtas labi, varbūt būtu prātīgāk regulāri paklausīties mazuļa sirdstoņus. Kaut katru dienu.
Runājot par dabiskajiem dzemdību ierosināšanas veidiem - klasika - sekss un tikai saziņā ar vecmāti – īpašs kokteilis. Tie ir līdzekļi, kuros es ieraugu kādu loģisko mehānismu, kas varētu ierosināt dzemdību sākšanos. Un arī tikai tad, kad dzemde jau tāpat drīzumā būtu sākusi vērties. Vīrieša spermā ir prostaglandīni, kas mīkstina dzemdes kakliņu, savukārt kokteilis veicina zarnu peristaltiku (jums var rasties caureja), kas savukārt aktivizē pārējo gludo muskulatūru, tai skaitā dzemdi.
Dzemdību pozas, kas atvieglo liela bērniņa izstumšanu ir vertikālās - stāvus vai dziļā ietupienā. Šajās pozās iegurņa izeja ir visplašākā un bērniņa virzībai palīdz gravitācija. Dzemdes kakla atvēršanās periodā pozām nav tādas nozīmes saistībā ar mazuļa lielumu. Izvēlieties pozu, kas jums ir ērta un ļauj labi pārlaist kontrakcijas.
Nav tāda noteikta kritērija, kas ļautu sacīt - lielu bērniņu dzemdēt ir sāpīgāk vai ilgāk. Atvēršanās laiks, kas bieži sievietēm ir grūtākais dzemdību posms, nav īpaši atkarīgs no mazuļa lieluma. Izstumšanas periodā - jā, tur, iespējams, būs jāpieliek lielākas pūles, un varbūt tas prasīs mazliet vairāk laika. Tomēr šajā fāzē parasti ir runa par papildus minūtēm, nevis stundām.
Šajā nedēļas nogalē centieties vēl izbaudīt mierīgo laiku pirms mazuļa piedzimšanas. Izejiet jaukā garā pastaigā, runājieties ar mazuli, centieties radīt ap sevi miera pasauli - tādu, kurā viens jaunpienācējs labprāt gribētu ienākt, un Jūs justos droša viņu tur palaist. Tieši šis notikums ir centrā - Jūsu bērniņa ienākšana pasaulē. Nevis datumi vai prognozējamais svars.
Lai Jums jauka satikšanās!
Atbilde publicēta portālā www.calis.lv
- Vai sperma var izraisīt priekšlaicīgas dzemdības?
-
Jautājums: Man tāda pavisam muļķīga un intīma neskaidrība. Esmu daudz kur lasījusi, ka viens no veidiem, kā paātrināt dzemdības ir mīlēšanās ar partneri. Nu, lūk, bet tā kā esmu tikai 4. mēnesī pēdējā laikā baidos ļaut partnerim beigt manī, jo visu laiku galvā tā informācija, ka sperma satur vielas, kas var izraisīt dzemdības. Kā tad īsti ir?
Atbild dūla apmācībā Līga Ivāne:
Lai sāktos dzemdības, ir jārealizējas daudziem dažādiem faktoriem, no kuriem lielākā daļa, visticamāk, nemaz nav atklāti. Lai sāktu vērties dzemdes kakliņš, nepietiek ar prostaglandīniem vien un lai sāktos kontrakcijas - nepietiek ar oksitocīnu vien. Jo tuvāks ir bērniņa piedzimšanas laiks, jo vairāk šie te iekšējie faktori - hormonālie, fiziskie un bioķīmiskie tuvinās dzemdību līmenim.
Ceturtajā grūtniecības mēnesī dzemdes receptori, kas ļauj iedarboties oksitocīnam, ir neaktīvi. Tāpat arī dzemdes kakliņš šajā laikā nav jūtīgs pret spermā esošajiem prostaglandīniem.
Šīs dzemdību paātrināšanas metodes darbojas vien tad, kad dzemdības jau drīz būtu sākušās tā vai tā. Līdz ar to nav pamata uztraukumam - partnera sperma jums priekšlaicīgas dzemdības neierosinās. Augot dzemdei jūs varētu ievērot, ka pēc jūsu orgasma seksa laikā dzemde kļūst ļoti saspringta un cieta - tā arī ir normāla parādība.
Grūtniecības laikā saglabāt intīmu tuvību ar partneri ir vēlami un dabiski. Jums tikai jākļūst vēl iejūtīgākiem un vērīgākiem vienam pret otru, šajā laikā var atklāties jaunas patikšanas un arī labi pārbaudīti paņēmieni - neefektīvi. Seksa laikā noteikumi grūtniecības laikā ir tādi paši kā visā pārējā dzīvē atļauts ir tas, kas abiem ir pieņemams, patīkams un sagādā prieku.
Atbilde publicēta portālā www.calis.lv
- Ūdensdzemdībās mājās un slimnīcā?
-
Jautājums: Kādas ir būtiskākās atšķirības starp ūdensdzemdībām mājās vecmātes uzraudzībā un dzemdībām ūdenī slimnīcas telpās? Vai slimnīcā šai gadījumā pielieto stimulēšanu?
Atbild dūla Linda Rozenbaha:
Būtiskākā atšķirība būs tā, kas ir tāpat citos gadījumos starp mājdzemdību un slimnīcas vecmātēm - varētu atšķirties dzemdību taktika gan pirms dzemdībām, izvērtējot piemērotību ūdensdzemdībām un vispār dabiskām radībām, gan pašu dzemdību laikā.
• Tomēr manā skatījumā ūdensdzemdībās slimnīcā ir lielākas iespējas dzemdēt dabiski (te domāju - bez iejaukšanās, mammas izvēlētā pozā u.tml.) nekā slimnīcā uz sauszemes.
• Meklējot iespējas dzemdēt ūdenī slimnīcā, ieteicams painteresēties, vai konkrētajā iestādē ar konkrēto vecmāti (ūdensdzemdībās vienmēr jāslēdz līgums) stimulēšanas gadījumā varēs iesāktās ūdensdzemdības turpināt kā ūdensdzemdības. Taktika par to, kad nepieciešama stimulēšana mājdzemdību un slimnīcu vecmātēm un stacionāriem atšķiras! Mājdzemdībās vairāk skatās individuālo situāciju, slimnīcās - vairāk normatīvus). Labā ziņā - ūdens nereti vien iedarbojas tā, ka līdz vajadzībai stimulēt nemaz nenonāk! Turklāt ūdensdzemdībās vecmāte ir vairāk klātesoša nekā „uz sauszemes", ja ir labs kontakts starp mammu un vecmāti, tas palīdz dzemdībām noritēt raiti, jo drošības sajūta, miers ir būtiska veiksmīgām dzemdībām.
• Latvijā joprojām bieži vien grūtniecēm, kuru grūtniecības ir garākas par 40. vai 41. grūtniecības nedēļu, dzemdības ierosina - atkal jājautā konkrētajai vecmātei, vai šādā gadījumā varēs būt dzemdības ūdenī. Mājdzemdību vecmātes ievēro to, ka fizioloģiska grūtniecība var ilgt līdz 42 pilnām nedēļām, un bērniņš var dabiski dzimt.
• Varētu būt atšķirības attiecībā uz mammām ar lielu lieko svaru - var būt vecmātes, kuras, izvērtējot konkrēto mammu, pieļaus ūdensdzemdības slimnīcā (mājdzemdību vecmātes arī izvērtēs individuāli), citas uzreiz atteiksies.
• Tas pats - ja gaidāms liels bērns: mājdzemdību vecmātes jo īpaši novērtēs ūdens palīdzošo lomu šādās dzemdībās, slimnīcā var gadīties, ka šādas dzemdības ūdenī nepieņems. Tas no kā baidās attiecībā uz lielajiem bērniem, ir, piemēram, pleciņu iestrēgšana. Taču te darbojas cēloņu seku likumsakarības, kuras vecmātes, kuras pieņem arī lielus bērnus ūdenī, pārzina: piemēram, ja līdz dzimšanai „pienāk" galva, ļaujot tai ātri piedzimt lielais rumpītis var „netikt līdzi". Vecmāte jau trīs soļus uz priekšu domājot, pietur galviņu, kamēr rumpītis pienāk tuvāk, un līdz iestrēgšanai nemaz nenonāk. Ja tomēr būtu tāds retums un tā notiktu, vecmātes pārzina pozas, kuras mammai ieņemot, mazulis veiksmīgi „iepeld".
• Maza iespēja dzemdēt slimnīcā ūdensdzemdībās, ja ir C hepatīts, taču ir vērts painteresēties! - ir kur to tomēr var darīt (kur pārzina to, kā iespējams un kā nav iespējams dabūt C hepatītu!), tāpat šādā situācijā var painteresēties, vai ir iespēja dzemdēt slimnīcā, ja ir pašai līdzi savs baseiniņš. Mājās var dzemdēt ar C hepatītu ūdenī.
• Ir slimnīcas, kur vispār nav iespējams dzemdēt dabiski pēc ķeizargrieziena un ir tādas, kur to nevar darīt tieši ūdenī. Jāteic, ka pasaulē, kur vairāk praktizē pēcķeizara dzemdības, tieši kā īpaši palīdzošas šādās dzemdībās tiek ieteiktas dzemdības ūdenī... Mājās pēcķeizara mammas ļoti bieži dzemdē tieši ūdenī.
• Būs cenas atšķirības. Piemēram, Rīgas Dzemdību namā ūdensdzemdības ir dārgākas nekā mājdzemdības, savukārt Valmieras slimnīcā - lētākas.
• Mājās sievietes bieži izvēlas dzemdēt ūdenī, tādēļ mājdzemdību vecmātēm ir liela pieredze ūdensdzemdību pieņemšanā. Slimnīcā ir dažādas vecmātes - gan ar nelielu, gan lielu pieredzi ūdensdzemdību pieņemšanā. Izmantojiet iespēju iepazīties, izrunāties un atrast to, ar kuru jūtaties saprasta un uzticamās rokās! : ) Mans personiskais viedoklis - vecmātes vēlme pieņemt bieži ūdensdzemdības slimnīcā varētu liecināt, ka viņa ir vairāk vērsta uz dabisku skatījumu par dzemdībām.
• Tāpat kā par jebkurām dzemdībām, ieteicams jautāt, kas notiks gadījumā, ja slimnīcas vecmāte netiek uz dzemdībām - vai būs vecmāte, kura varēs aizvietot līgumvecmāti tieši ūdensdzemdībās? Kas būs, ja vecmātei būs dežūra? Mājdzemdībās, ja vecmāte netiek, ierodas līgumvecmāte.
• Vēlams painteresēties, kāda ir noslodze ūdensdzemdībām un cik ir vannu. :)
Atbilde publicēta portālā www.kkm.lv
- Dzemdības pēc 30
-
Jautājums: Man ir jautājums: vai var dzemdēt pēc 30? Vienkārši visi runā, ka esmu jau veca.:))
Atbild dūla Linda Rozenbaha:
Ja īsi - protams, ka Tu vari dzemdēt un Tu noteikti neesi par vecu dzemdībām. :) Latvijā gandrīz 40% sieviešu sagaida savus bērniņus pēc 30 gadu vecuma - vai tādēļ teju puse sieviešu nevarētu dzemdēt? :)
Mūsdienās sievietes vecums, sagaidot mazuli, arvien pieaug. Un šobrīd jau pētījumus un riskus par tēmu „sievietes vecums un dzemdības/grūtniecība" veic par vecumu pēc 35 un pat 40 gadiem. Un pat šajā vecumā ne vienmēr riski apstiprinās un neizrādās pamatoti „plikos" gados. „Ir pierādīts - ja nav reālu medicīnisku komplikāciju grūtniecības laikā, riski dzemdību laikā vecākām sievietēm nav lielāki kā jaunākām sievietēm" (British Journal of Obstetrics and Gynaecology, Volume 108, Issue 9, September 2001).
Zināmā mērā varētu teikt - ja ap 20 gadiem nereti mums daba visu ko uzdāvina, tad pēc 35 gadiem jau biežāk kaut ko prasa atpakaļ - palielinās nozīme tam, kā dzīvojam, kā pret sevi izturamies.
Jebkurā vecumā ieteicams uzņemt daudzveidīgu, veselīgu uzturu, par ādas un audu elastību, kas ar gadiem mainās, īpaši rūpējas E vitamīniem bagāti produkti (auksti spiesta augu eļļa, pākšaugi, rieksti, sēklas, veseli graudi, tumši zaļi augi); E vitamīns veicina ādas elastību, audu atjaunošanos. Protams, ieteicamas mērenas fiziskas aktivitātes.
Personīgi man 30 liekas lielisks vecums - gan jau zināms briedums, gan veselīgs ķermenis. :)
Atbilde publicēta portālā www.kkm.lv
- Dzemdībās pielietoja vakuumu
-
Jautājums: Labdien! Mans jautājums ir par dzemdībām, pašlaik gaidu otro mazulīti. Pirmās dzemdības ilga 18 stundas un beigās mazo izvilka ar vakuumu!!! Mazulis ir gaidāms paliels, vai mani tagad sagaida tas pats?!
Atbild dūla Linda Vītuma:
Katrs mazulis dzimst atšķirīgi. Otrie bērni parasti dzimst straujāk, jo lielais brālis vai māsa jau ir "iestaigājis" piedzimšanas ceļu. Domājot par dzemdībām, vari pati sev pajautāt - kā es dzemdēšu šo mazuli? Kā viņš dzims? Mazulis ir cits un arī jūs vairs neesat tāda pati kā pirmajā reizē. Tāpēc diez vai dzemdībās ir sagaidāms tas pats, kas pirmajā reizē. Varbūt tev ir vērts uzrakstīt savu dzemdību plānu, skati šo rakstiņu: http://www.mammamuntetiem.lv/articles/734/dzemdibu-plans-jeb-ka-es-dzemdetu-ja-man-nekas-uz-pasaules-netraucetu-to-darit/
Atbilde publicēta portālā www.mammam.lv
- Tūpļa guļa. Dzemdēt pašai?
-
Jautājums: Pašreiz man ir 36. nedēļa. Ja uz 37.ned mazulis neapgriezīsies ar galvu uz leju, ultrasonogrāfijas speciālists vienīgo variantu iesaka ķeizaru uz 38.ned. Mazuļa svars pašreiz ir 3 kg. Tajā pašā laikā ginekologs uzskata, ka jādzemdē pašai, jo tās man būs otrās dzemdības un tās kā parasti norit ātrāk un vieglāk, neskatoties uz to, ka mazulis guļ ar kājiņām pa priekšu. Ko darīt man? Izlemt par ķeizaru vai dzemdēt pašai? Kādi gaidāmi riski?!
Atbild dūla Linda Vītuma:
Lēmums Jums noteikti ir jāpieņem pašai, ieklausoties savās sajūtās. Apsveicu, ka Jums līdzās ir speciālists, kas jūs iedrošina, nevis biedē.
Lēmuma pieņemšanas gaitā varu ieteikt izlasīt šādu rakstu: http://www.mammamuntetiem.lv/emuars/13840/dzemdibas-kad-mazulis-ar-dupsi-pa-prieksu Noteikti ir vērts aprunāties ar kādu sievieti, kura arī ir dzemdējusi mazuli ar dupsi pa priekšu Varbūt varat par šo jautājumu aprunāties forumā: http://www.mammamuntetiem.lv/forum/cat/2/page/1/dzemdibas/ Lai Jums izdodas!
Atbilde publicēta portālā www.mammam.lv
- Dzemdību priekšvēstneši
-
Jautājums: Man jau trīs dienas pēc kārtas ik pa laikam diezgan spēcīgi sāp cirkšņi. Ko man darīt, vai doties uz dzemdību namu? Vai tas nozīmē, ka drīz bū mazais?
Atbild dūla Linda Vītuma:
Kura grūtniecības nedēļa Jums ir? Pilnīgi iespējams, ka mazais gatavojas piedzimšanai. Arī dzemde un dzemdes kakls gatavojas - mīkstinās, nolīdzinās. Neregulāras, velkošanas sajūtas cirkšņos sauc par Brakstona-Hiksa kontrakcijām. Iespējams, tas ir tas, ko jūtat šajās trijās dienās. Uz dzemdību namu ir vērts doties tad, kad kontrakcijas ir kļuvušas regulāras un ir ik pa 3-5 minūtēm. Ja šis Jums nav pirmais bērniņš, varat negaidīt tik īsus kontrakciju starplaikus un doties ātrāk, BET - sagaidiet, kad kontrakcijas ir kļuvušas regulāras. Par dzemdību priekšvēstnešiem vari lasīt šeit: http://www.mammamuntetiem.lv/articles/1410/kas-liecina-par-dzemdibu-tuvosanos/
Atbilde publicēta portālā www.mammam.lv
- Kā labāk dzemdēt, ja agrāk dzemde sākusi krist ārā?
-
Jautājums:Man pēc pirmām dzemdībām bija lieli plīsumi un, protams, šuves, pēc kāda pusgada, sāka krist ārā dzemde. Tas notika pirms 5 gadiem! Tagad esmu stavoklī, dzemde pacēlusies, ar to viss kartibā! Bet pēc dzemdībām mani gaida dzemdes kakla konizācija. Sakiet, lūdzu, vai man taisīs ķeizargriezienu vai būs dabiskas dzemdības? Kāds būtu labākais variants?
Atbild dūla apmācībā Līga Ivāne:
Jūs neminējāt iemesu, kādēļ Jums gatavojas veikt dzemdes kakla konizāciju. Vai uz tā ir kāda erozija vai cita saslimšana? Vai līdz šim ir veiktas kādas manipulācijas tā ārstēšanai?
Par dzemdes noslīdējumu - vienalga, vai Jums ir bijusi noslīdējusi dzemde vai ne - grūtniecības laikā ir regulāri jāveic starpenes pamatnes muskulatūras vingrinājumi. Spēja kontrolēt šos muskuļus palīdz dzemdībās tos apzināti atslābināt, grūtniecības laikā notur smago dzemdi un citus iegurņa orgānus savās vietās, un pēc dzemdībām veicina gan plīsumu dzīšanu gan novērš urīna nesaturēšanu, kā arī ļauj veiksmīgāk dzemdei atgriezties negrūtniecības stāvoklī.
Attiecībā uz ķeizargriezienu vai dabiskām dzemdībām - man ir par maz informācijas, lai spriestu par šo jautājumu. Līdz šim zināmais man neliek domāt, ka būtu nepieciešams ķeizargrieziens.
Atbilde publicēta portālā www.calis.lv 2011.gada februārī
- Kurš ir labākais dzemdību nams?
-
Jautājums:Labdien. Esmu mazliet apjukusi par gaidāmajām dzemdībām. Nevaru izvēlēties dzemdību namu.Lūdzu, palīdzat un iesakat labāko dzemdību namu vai nodaļu.
Atbild dūla Linda Rozenbaha:
Nepazīstot Tevi, Tavu dzīves skatījumu un domas par dzemdībām, kā arī to, kā noris grūtniecība, būs pagrūti kaut ko konkrētu ieteikt. Tāpat ne katra vecmāte der visām mammām, lai cik jauka viņa būtu. Es ieteiktu vispirms saprast, ko Tev svarīgi saņemt dzemdībās, ko sagaidi no citiem, ko - no sevis, kādu vidi Tu vēlies sev radīt dzemdībās, kas Tev ir svarīgs no medicīniskās puses.
Citiem vārdiem - pārdomā savu dzemdību plānu. Šeit vari vairāk izlasīt par dzemdību plānu - http://www.mammamuntetiem.lv/articles/734/dzemdibu-plans-jeb-ka-es-dzemdetu-ja-man-nekas-uz-pasaules-netraucetu-to-darit/) Kad tas izdarīts, padomā, kur šīs vēlmes vislabāk varētu īstenot. Un tad attiecīgi dodies pie speciālistiem un dzemdību namiem, kur, Tavuprāt, tas varētu notikt. Vienalga, vai meklē līgumvecmāti vai domā dzemdēt bez līguma, apskati vietu (labāk - jau vairākas), kur varētu dzemdēt un mierīgi, lēnām aprunājies ar personālu, uzdod sev būtiskos jautājumus. Šis laiks atmaksāsies. Un pazīstamā vietā būs rimtāk dzemdēt. Lai Tev izdodas atrast vietu un cilvēkus, kas uzrunā un kur jūties droši!
Atbilde publicēta portālā www.mammam.lv
Droši uzdod arī savus jautājumus, laipni atbildēsim.
Līga Vasara: Dzemdē kā Dieviete jeb stāsts par dzemdību pozām
Guļus poza dzemdībās nav rekomendējama nevienā dzemdību posmā, taču joprojām to diezgan naski piedāvā izmantot dzemdniecības iestādēs. Kāpēc šī poza vispār ieviesta un kāpēc no tās neatsakās,dzemdības-Liz-Henry raksta dūla Līga Vasara.
Izrakumos tagadējās Itālijas teritorijā gandrīz akls arheoloģijas students Viljams Nats atradis māla poda lausku, uz kuras attēlota dzemdējoša sieviete. Lauska tika atrasta netālu no kādas etrusku svētnīcas un tiek uzskatīts, ka attēls tapis pirms 2600 gadiem, kas to padara par vecāko līdzīga rakstura attēlu Eiropā. Eksperti spriež, ka, iespējams, attēlā redzama kāda etrusku auglības dieviete. Attēlā viņa redzama ar ķermeņa augšdaļu profilā, bet ķermeņa lejasdaļa redzama pretskatā, ar dzimstošu bērna galvu un pleciem. Attēlu apskatīt un vairāk informācijas varat izlasīt "Ilustrētās Vēstures" 2012. gada janvāra numurā vai šeit.
Līga Giniborga: Pirmā stunda pēc dzemdībām dūlas skatījumā
Manuprāt, tēma „ Pirmā stunda pēc dzemdībām" ir tēma, ko dūla noteikti stāsta mammai, bērniņa vecākiem pirms dzemdībām. Tas ir stāsts par dzīvības smalkām niansēm, par holistisku veselību nākotnē. Par to, kas notiek, kad ir uzkāpts tai radību kalnā. Un kādu iespaidu tas atstāj nākotnē.
Dūla aicina sievieti pārdomāt, ko viņa
gribētu realizēt savā dzemdību plānā. Uzrakstīt un pēc tam izrunāt
to ar savu vecmāti un dūlu.
Linda Rozenbaha: Dzemdību izstumšanas periods - sievietes ugunīgās enerģijas atraisīšanās
Vai mūsu vecvecvec....māmiņas zināja, kad ir pilns atvērums un nu var bērniņu stumt? Vai mēs to zinātu, ja būtu vienas uz vientuļas salas? Sievietes visos laikos ir dzemdējušas un sapratušas arī bez norādēm, kad bērniņam palīdzēt dzimt - kad viņu pastumt.
Kā? Drošākā pazīme, ka bērniņš jāstumj - sievietes pašas nepārvaramā vēlme stumt, varbūt sajūta, ka gribas kakāt, stipra spiediena sajūta uz taisno zarnu. Franču ginekologs Mišels Odents (Michel Odent) to sauc par „fetus ejection reflex" jeb augļa izgrūšanas refleksu. Ja sieviete stumj mazuli, kad ir šī sajūta, viņa bērniņam palīdz īstajā laikā un visi to veiksmīgi piedzīvo - samazinās dzemdību ceļu plīsumu risks mātei, pārslodzes un skābekļa trūkuma riski.
Kā varam veicināt apstākļus, lai mēs vēlētos izstumt bērniņu īstajā brīdī?
Līga Giniborga: Tikai daži pilieni ēteriskās eļļas jeb deguns zina labāk
Pati ēteriskās eļļas atklāju nejauši. Sāku ar nekvalitatīvām un lētām eļļām, kas bija nopērkamas lielveikalos, jo uzrunāja apraksti. Vēlāk gan sapratu, cik liela nozīme ir kvalitātei. Paldies Dievam, aromterapija alerģijās neiedzīvojos! Visvairāk izmēģināju vannas un pamanīju, ka tās man palīdz dziedināt sevi, tā ir laba profilakse dažādām kaitēm un patīkamas emocijas. Pēc bērna dzimšanas aizgāju arī pie aromterapeites, kas pagatavoja man īpašu sejas krēmu un man likās, ka tas man ir kā zāles dvēselei. Ja bērnu kopšanas laikā gadījās, ka dienas krēmu aizmirsu uzklāt, tad šo krēmu nekad neaizmirsu. Tik īpašs tas bija.
Arī bērniem kādreiz iepilināju kādu eļļas pilīti vannā, īpaši, ja likās, ka daudz netrūks, lai saslimtu. Tomēr tā pavisam droši viņiem iepatikās tikai bērnudārza vecumā, jo līdz tam bija par stipru. Tagad jau paši paprasa un izvēlās, kādu smaržiņu gribētu. Un ir reizes, kad pasmaržo, pasmaržo un neizvēlās nevienu. Arī tā var būt. „Deguns zina labāk".
Linda Vītuma: Cik burtu ir vārdā "dabisks"?
VIŅA atnāca un teica, ka vēlas dzemdēt dabiski. VIŅA teica, ka vēlas dabiskas dzemdības. Lai ko arī VIŅA ar to saprastu, tieši vārds "dabisks" bija tas, kas nāca pār VIŅAS lūpām. Vai tiešām to ir tik grūti saprast? Vai tiešām ir tik grūti turēties pretim kārdinājumam un neizmantot viņas nezināšanu, lai ar viltu iejauktos dabiskā dzemdību gaitā?
Laikam jau ir grūti, ja mēs darām šādas lietas:
Apskate - ak, šī savādā apskate, pēc kuras kā zibens no skaidrām debesīm sākas kontrakcijas. Pirms tam ir bijuši tikai priekšvēstneši, un te pēkšņi - spēcīgas, regulāras un bieži vien jau grūti izturamas kontrakcijas. No kurienes? No skaidrām debesīm? Vai no cimda, kurš pavisam nedaudz (pavisam, pavisam nedaudz) ir bijis apsmērēts ar kādu dzemdību darbību izraisošu vielu? Vai no pirksta, kurš pavisam nedaudz (tikai un vienīgi mazliet) ir papletis dzemdes kaklu?
Ūdeņi - "Dzemdēsim?", jautāja ārsts? "Protams", teica viņa. "Atvērsim ūdeņus, lai mums raitāk iet uz priekšu", teica ārsts. "Ja Jūs domājat, ka to vajag...", atbildēja viņa. Nezinot, ka atverot ūdeņus, "raitāk" ir tikai par 15 minūtēm. Bet bērnam tiek atņemta viņa dabiskā atsāpināšana, jo viņa smadzenes vēl nespēj izdalīt vielas, kas mazina sāpes. Šīs vielas atrodas augļūdeņos. Vai tiešām 15 minūtes ir tā vērtas, lai bērns visu dzemdību laiku paliktu bez mazākā mierinājuma, bez dabas dāvātās atsāpināšanas?
Epidurālā anestēzija - un nu jau sāpes ir kļuvušas neciešamas. Lai ar cik dabiskām domām viņa būtu atnākusi, viņa pati ir tā, kura palūdz anestēziju. Un, visticamāk, saņem to.
Kristellera paņēmiens - ir pienācis brīdis laist mazulīti pasaulē. Tikai māmiņai nav tādas sajūtu intensitātes, lai no sirds pastrādātu. Un atkal palīgā nāk dakterīts ar vienu sparīgu uzspiedienu uz māmiņas punča. Mazulis kā korķis ir ārā...
Bērns - kur ir mans mazulis? Kur viņš ir? Parādiet man viņu! Nolieciet viņu man uz punča! Ļaujiet mums saskarties, ļaujiet mums skatīties vienam uz otru! Nevar? Bērns ir samocīts? Viņam vajag īpašu aprūpi? Vismaz uz brīdi? Žēl... Cik žēl...
Jā - daļu no tā visa viņa nepamanīs, daļu neuztvers kā iejaukšanos dabiskā dzemdību gaitā. Un beigās jutīsies pateicīga tam, kurš viņai ir veltījis savu laiku. Pat, ja šis laiks ir veltīts, lai ignorētu un pārkāptu viņas vēlmes un nodomus.
Vai tiešām vārds "dabisks" ir tik sarežģīts? Tie ir 7 burti. Tikai 7... Bet kāpēc ir tik grūti to sadzirdēt un ļaut tam notikt?
Jupiter, Tu esi dusmīgs. Tas nozīmē, ka Tev nav taisnība. Vai tiešām arī šoreiz? Vai tiešām...?
Autors: dūla Linda Vītuma, www.kastanis.org
Katrīna Puriņa: Ķermeņa un prāta sagatavošana dzemdībām
Ķermeņa un prāta sagatavošana dzemdībām. Vai pat vairāk par prātu. Un par to, ka viss ir galvā. Un arī dzemdības ir turpat. Sākas jau nu noteikti tur. Un to parāda ne tikai mana pieredze no manām dzemdībām, bet arī daudzās dzemdības, kurās esmu bijusi kopā ar sievietēm.
Savās pirmajās dzemdībās biju sagatavojusies,
- informatīvi, ja tā var teikt. Zināju visas enciklopēdijas,
rakstus par dzemdēšanu u.t.t., bet kaut kā biju palaidusi garām šo
- par prāta sakārtošanu. Par mieru. Par to, ka savām bailēm un
neziņai var likt daudz ko pretī - sevi un savu garīgo spēku.
Tad nu otrajā grūtniecībā es sapratu, ka šoreiz es gribu, lai viss
ir citādi. Lai to es izdaru pati. Lai sadzirdu bērniņu un sajūtu
savu ķermeni. Jā, tieši tā, kā to apraksta gudrās grāmatās - kad Tu
sajūti sevi, savu ķermeni un mazuli.
Apkopojam labo pieredzi par cieņu un sievietei draudzīgu aprūpi dzemdībās
Linda Rozenbaha: Kā Tevi mīlēt dzemdībās
Apkārtējo mīlestība radīja manī iekšēju siltumu, sevī esošā
paļāvība notiekošajam kļuva vēl lielāka, bija prieks radības piedzīvot
kopā. Mīlestība sevī ietver arī otra pieņemšanu - tādēļ es varēju būt es
pati visās savās izpausmēs, tādējādi atrodot tieši man labāko
dzemdēšanas veidu.
Mēdz teikt, ka sievietes mīl ar ausīm. Tad nu es
mīlu. Mana vecmāte Dina Ceple ļāva man "mīlēt ar ausīm", viņas valoda
bija ļoti uzrunājoša, iedrošinoša, mīlestības pilna. Es nedzirdēju
klasiskos: "Spied! Spied!" - tā vietā bija: "Ar visiem dvēseles spēkiem
laid savu bērniņu pasaulē!" Liekas, ka tas piešķīra notiekošajam lielāku
dziļumu un tajā brīdī es tiešām ne tikai spiedu savu bērniņu fiziski,
bet pievienoju tam spēcīgu domu: es veros un LAIŽU tevi pasaulē.
Precīzāk gan būtu teikt - šie vārdi atzina, nevis piešķīra notiekošā
dziļo dvēselisko jēgu, jo no dabas dzemdībām JAU ir piešķirta dvēseliska
piedzīvojuma būtība.
Visās savās dzemdībās esmu sajutusi sava vīra
mīlestības valodu. Interesanti, ka akcenti bijuši dažādi - ir bijušas
dzemdības, kur vairāk sarunājamies ķermeniski, ir - kur vārdiski. Esmu
piedzīvojusi dzemdības, kurās tieši viņa vārdi, ka tiešām bērna galviņa
jau nāk, devuši otro elpu. Esmu piedzīvojusi mūsu ķermeņu valodu
dzemdībās, kas apliecinājusi manis pieņemšanu. To, ka varu paļauties -
man nav dzemdībās jābūt uzkrāsotai, perfektā izskatā, es varu būt pati,
instinktīva.
Tas, kādēļ kādreiz dzemdībās (un dzīvē) mīlam un esam
mīlēti, bet tomēr tā īsti neizjūtam otra mīlestību, varbūt ir tādēļ, ka
neprotam sarunāties. Protams, daudz kas notiek sajūtu līmenī, bez
vārdiem, un tomēr - mēs varam jau pirms dzemdībām runāt par to, KĀ
vēlamies sajust apkārtējo mīlestību. Turklāt paturot tiesības radību
dienā savas domas mainīt. Varbūt tu vēlēsies, lai tev klusi dungo ausī
mierīgu dziesmu? Varbūt vēlēsies, lai visi ir pēc iespējas klusāki un
mazrunīgāki? Varbūt tieši otrādi - priecāsies, ja ar tevi vairāk runās?
Varbūt vēlēsies, lai vājuma brīdī tevi emocionāli sapurina, varbūt pat
sarāj? Varbūt vēlēsies, lai partneris atgādina vecmātei par kādām
iepriekšējām norunām? Varbūt vēlēsies, lai viss notiek pēc iespējas
dabiski un, ja tomēr tas nav iespējams, vecmāte tev paskaidros, kāpēc
būtu jārīkojas citādi? Varbūt vēlēsies lai tev skatās acīs, tur roku?
Varbūt vēlēsies, lai tev ļauj atrast labāko dzemdību pozu, pieņemot tavu
iekšējo gudrību?...
Atvērtība notiekošajam, ķermeņa atslābināšana fiziski un caur domu, mīlestība sevī un no apkārtējiem, aizēnoja sāpes, tās palika otrā plānā.
Jau pirms dzemdībām varam uzņemties atbildību par dzemdību
atbalstītāja izvēli, meklējot tādus, ar kuriem mēs justos mīlēti, jo
tajā ir papildus potenciāls arī labākām dzemdībām. Ja ir iespējas meklēt
vecmāti, ārstu vai dūlu - ar viņiem var iepazīties laikus, un
izvēlēties to, ar kuru saderi vairāk, ar kuru vari būt pati, kurš
akceptē tavu skatījumu uz dzemdībām, ir gatavs skaidrot notiekošo tik,
cik tev tas ir vajadzīgs, ir profesionālis, kurā ir cilvēkmīlestība.
Pat
ja notiek tā, ka dzemdībās nesajūti apkārtējo atbalstu un mīlestību vai
viņi cenšas to nodot, taču tas neatbilst tam, kā tu būtu to
iedomājusies, tad visupirms meklē mīlestību sevī - atrodi un sniedz to
sev un savam bērnam labākajā veidā.
Patiesībā tas arī ir pamatakmens, ar ko jāsāk - mīlestība sevī, sevis pieņemšana.
P.S.
Jā, dzemdībās bija arī sāpes. Taču laikam šī atvērtība notiekošajam,
ķermeņa atslābināšana fiziski un caur domu, mīlestība sevī un no
apkārtējiem, aizēnoja sāpes, tās palika otrā plānā. Precīzāk gan būtu
teikt - nevis aizēnoja, bet izgaismoja notiekošos mirkļus, sāpēm
atstājot maz vietas.
Linda Rozenbaha, dūla, grāmatas „Gaidības un radības ar prieku" autore
Publicēts portālā www.mammam.lv 14.01.2010.
Linda Rozenbaha: Atmiņas par laiku mammas vēderā
Psihoterapeiti nereti meklē problēmu saknes bērnībā. Daži speciālisti cenšas ieskatīties pat dziļākā pieredzē – pārdzīvojumos un izjūtās, vēl esot mātes miesās, dzemdībās un īsi pēc tām, jo tie ir pirmie lielie dzīves pārbaudījumi un piedzīvojumi. Mēs neatceramies savu dzimšanu, jo šīs norises mūsu atmiņā ir nomāktas. Pārsteidzoši, bet atmiņa par šo laiku var atvērties.
Bērna pieredzi mātes vēderā un piedzimstot pēta perinatālā (perinatāls - saistīts ar bērna dzimšanu un pēcdzemdību periodu) psiholoģija.
Šo speciālistu vadībā iespējams atvērt "nomākto" atmiņu un vēlreiz izdzīvot savu pieredzi, esot mātes vēderā un dzimstot. Tas nenotiek tikai "plikas" intereses pēc - dzimšana ir svarīgs brīdis mūsu dzīvē: no šā lielā notikuma veidojas mūsu pirmie secinājumi par dzīvesveidu ārpus dzemdes, rodas pirmā pasaules uztveršanas matrice jeb šablons, no kura mēs tālāk būvējam attiecības ar šo pasauli.